11/14/13

Koniec školského roka

Okrem množstva školských povinností, ktoré súviseli s doberaním učiva a tradičným naháňaním posledných známok, sme sa hlavne zabávali, športovali a oddychovali. Svoje maliarske kvality žiaci mohli ukázať pri maľovaní na tvár, či na chodník, naopak športové výkony podávali pri hrách v rámci Týždňa olympijských aktivít. Na záver všetkých rozospievali a roztancovali dievčatá z Rozmarínu z Veľkého Lapáša.

Potešili nás aj 2 hlavné ceny, ktoré získali naši žiaci v ďalšom projekte nitrianskej galérie Umenie hrou II. Pod vedením PaedDr. Filipčíkovej, ktorá je koordinátorkou projektu na škole, žiaci po celý školský rok pracovali na vlastnom výtvarnom stvárnení reprodukcií diel známych slovenských výtvarníkov.

Pedagógovia školy sa aktívne zapojili do tvorby projektov. Celkove vypracovali a odoslali na MŠ SR 3 projekty :

• Jazykové laboratóriá 2009

• Elektronizácia a revitalizácia materských škôl 2009

• Zdravie v školách

Projekt Jazykové laboratóriá, ktorého autorkami boli Mgr. Kovalinková a Mgr.Šilhárová, bol podporený MŠ SR . Cieľom projektu je skvalitnenie vyučovania cudzích jazykov na našej škole. Za získané financie sa nakúpia 2 kusy notebookov, učebné programy, slovníky, učebnice a divadielko.

Projekt prvej pomoci

Študenti Strednej odbornej školy zdravotníckej v Nitre sa zapojili do nášho projektu ochrany zdravia a pripravili žiakom prednášku spojenú s demonštráciou poskytovania prvej pomoci pri zástave srdca, dýchania, poraneniach, či zlomeninách. Žiaci si následne tieto činnosti sami mohli vyskúšať.

Z nemocničnej postieľky : Svet, ktorý ma baví

pod týmto názvom sa skrýva krajská výtvarná súťaž  pre deti a žiakov škôl pri ZZ, ktorej sme organizátormi. Do 2. ročníka sa zapojili aj naši kamaráti zo spriatelenej školy z Prahy. Všetky školy poslali veľa pekných prác, z ktorých porota vyberala víťazov jednotlivých kategórií.

Výlet na hrad spojený s exkurziou

Aj choré deti môžu ísť na výlet. O tom sa presvedčili niektorí detskí pacienti, ktorých zdravotný stav to dovoľoval. Bol to síce len výlet do Nitrianskeho hradu, ale pre žiakov - pacientov, ktorí sú z rôznych kútov nielen západného Slovenska, bol veselý ale najmä poučný. Žiaci sa vďaka sprievodcovi dozvedeli veľa o histórii mesta a živote na hrade.

Návšteva knižnice Andreja Kmeťa

Marec - mesiac knihy sme spojili s návštevou mestskej knižnice. Deti sprevádzala zamestnankyňa knižnice, ktorá im porozprávala o knižničnom fonde, registrácii, orientácii v jednotlivých žánroch,...

Zaujímavou bola aj beseda s dopravným policajtom, kde sa deti dozvedeli ako predchádzať úrazom pri dopravných nehodách. Riešili rôzne dopravné situácie, dokonca si vyskúšali ako sa riadi križovatka.

Zapojili sme sa do projektu Nitrianskej galérie Tvoriť môže každý, v rámci ktorého sme sa zúčastnili na tvorivých dielňach. Výtvarné práce, ktoré žiaci na nich vytvorili, boli súčasťou výstavy, ktorú galéria zorganizovala. ( 1 práca získala ocenenie).

Motorkári - darovanie krvi

Členovia klubu motorkárov spojili už tradičnú návštevu detí na oddelení s humánnou myšlienkou darovania krvi. Nezabudli ani na maškrty a hračky. Deti im zase darovali obrázok, ktorý vytvorili spoločne.

Február 09

bol bohatý na množstvo súťaží, do ktorých sme zaslali práce našich žiakov, napr. Vesmír očami detí - práca postúpila do krajského kola, Detský výtvarný a literárny Trenčín, či Európa v škole, kde sme v krajskom kole získali 2. miesto.

Projekt KidSmart

Deti materskej školy sú zapojené do projektu firmy IBM pod názvom KidSmart, ktorý umožňuje deťom získať základné zručnosti v práci s počítačom.

Počítačovú zostavu Young Explorer tvorí osobný počítač umiestnený vo farebnej konzole. Prostredníctvom špeciálneho učebného softvéru

umožňuje hospitalizovaným deťom rozvíjať vedomosti z matematiky, prírodných vied, materinského jazyka, ale aj získavať zručnosti v cudzích jazykoch.

Spolu s deťmi sa pri ňom zabavili aj ich mamičky.

Mikuláš a Vianoce 08 boli opäť bohaté na množstvo darčekov a sponzorov. Radosť na oddelenia s detskými pacienti priniesli zamestnanci T- mobilu, herne Spielo Merkur a Klub motorkárov z Nitry. Deti sa potešili nielen balíčkom s maškrtami, hračkám, ba niektorí sa povozili aj na motorke alebo sa zabavili pri vystúpení detského súboru ľudového tanca Rozmarín zo ZŠ Veľký Lapáš.

Problematiku občanov so zdravotným postihnutím sme žiakom priblížili návštevou výstavy Život dotykmi v Ponitrianskom múzeu ako aj besedou

s pani Zbrankovou, ktorá prišla v sprievode svojho vodiaceho psíka.

Zapájame sa do súťaží - svoju tvorivosť, šikovnosť a fantáziu ukázali deti zapojením do rôznych celoštátnych aj medzinárodných súťaží :

Eurocompetition, Euro očami detí, Železnica, Najkrajšia vianočná pohľadnica, Rozprávková Žilina,...aj aktívnou účasťou na tvorivých dielňach

Október 08 - nadviazanie spolupráce so Základní školou a Mateřskou školou při Fakultní nemocnici Bulovka, Praha. Naši žiaci prispeli výtvarnými a literárnymi príspevkami do časopisu Flastr.

Medzinárodný deň školských knižníc

Že je kniha verným spoločníkom sa nielen dospelí pacienti, ale aj deti presviedčajú hlavne pri pobyte v nemocnici. Preto sa žiaci s nadšením zapojili do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Podľa vlastného výberu si pripravili úryvok z knihy, ktorý nahlas prečítali ostatným deťom. Informácie o autorovi a jeho tvorbe získali z encyklopédií, slovníkov, ale aj z internetu. Potom sa zahrali na ilustrátorov. Nakoniec si zahrali rozprávku podľa vlastného scenára.

This site was last updated 11/01/12