11/14/13

Sme veľmi radi, že v nemocnici funguje škola a škôlka. Pomáhajú deťom tým, že nestrácajú kontakt so svojou školou a pokračujú plynule vo vyučovaní. Pomocou sú aj pre sestry v popoludňajších hodinách, kedy pracuje školský klub a tým prispievajú k tomu, aby deťom ubiehal čas rýchlejšie a zmysluplne. Našu prácu si už bez nemocničnej školy nevieme predstaviť.

Bc. Zuzana Czaková, vedúca sestra detskej kliniky

Materská škola má 2 triedy s poldennou prevádzkou. Poskytuje špeciálnopedagogickú starostlivosť 2 až 6 ročným deťom v rámci hospitalizácie, ktoré sú choré, zdravotne oslabené, tiež s rôznymi druhmi postihnutia.

Edukačný proces sa realizuje na detskej, infekčnej, chirurgickej klinike a ďalších nemocničných oddeleniach ( krčné, urologické, očné, pedopsychiatrické), koordinovane s liečebnou starostlivosťou a s ohľadom na zdravotný stav detí. Na niektorých klinikách a oddeleniach je umožnené pracovať s deťmi v zriadených herných priestoroch, na iných prebieha výchovný proces na izbách alebo nemocničných lôžkach.

Ponukové činnosti kurikulárnho projektu v našej škôlke :

• hrové, záujmové a didaktické aktivity

• terapeutická činnosť v špeciálnopedagogickej intervencii ( arteterapia, muzikoterapia, dramatoterapia, psychomotorická terapia, terapia hrou)

• možnosť práce s počítačom formou hier a učebných programov

• pohybové a relaxačné aktivity

• zapojenie sa do rôznych súťaží a projektov

Primárnou úlohou učiteliek – špeciálnych pedagógov, pôsobiacich v materskej škole je citlivým prístupom uľahčiť detským pacientom prežívať stav choroby, odlúčenie od rodiny, prekonávať ťažkosti, ktoré im prináša hospitalizácia.

Cieľom edukačného procesu je rozvoj sebapoznania a identity detí, rozvíjanie komunikačných schopností, poznatkov o prírode, spoločnosti, formovanie umeleckého prejavu a získavanie manuálnych zručností. Materská škola je dobre vybavená hracím materiálom prenámetové hry, funkčné hry stimulujúce motoriku, dramatické hry, logické a experimentálne hry. U predškolákov sa v rámci prípravy do školy zameriava na propedutiku čítania, písania, matematiky. Pre deti s odloženou školskou dochádzkou a so špecifickými výchovnovzdelávacími potrebami je priestor pre aplikáciu stimulačných programov.

Ochrana zdravia a prevencia úrazovosti a chorobnosti detí - je zabezpečovaná aj začlenením školy do Národnej siete škôl podporujúcich zdravie. Súčasťou projektu Zdravá škola je skvalitňovanie prostredia nemocničnej škôlky aplikáciou prvkov koncepcie SNOEZELEN. V nemocničných izbách a herniach špeciálni pedagógovia využívajú stimulátory určené na relaxáciu, uvoľnenie ( detská hudba, prírodné zvuky, rytmické nástroje, hracie koberce, molitanové stavebnice, sedacie vrecia soľné lampy), stimulujúce senzorické skúsenosti ( rehabilitačné pomôcky, fit lopty, tunel na plazenie), podnecujúce experimentovanie, tvorivosť a fantáziu ( hracie panely, logohry, rôzne druhy a techniky výtvarých a pracovných činností).

V nemocničnom prostredí prežívajú malí pacienti netradične atmosféru rôznych sviatkov. Zaujímavosťou sú divadelné predstavenia, hudovné koncerty, návštevy klaunov, zástupcov médií, firiem a organizácií, ktoré sa snažia deti rozveseliť a zabaviť. Deti sa zapájajú do rôznych aj medzinárodných súťaží, výstav a projektov. Malé výtvarné dielka sú tvorené väčšinou na postieľkach , často boľavou rúčkou s napichnutou infúziou.

Spomienkami škôlkarov na pobyt v nemocničnej materskej škole sú zrkadielka, ktoré možno nazvať aj škôlkarskym pamätníčkom. Deti do nich kreslia a rodičia alebo učiteľky zapisujú , čo sa deťom v škôlke páči a čo by naopak uvítali a chýba im.

Materská škôlka je priateľská nielen k deťom, ale aj k ich rodičom. Otvoreným partnerstvom s rodičmi prispieva k podpore uzdravovacieho procesu hospitalizovaných detí. Spolupráca s rodičmi prebieha v rôznych formách:

• odborné konzultácie a poradenstvo

• zapájanie rodičov do záujmových aktivít, tvorivých dielní

• účasť na otvorených didaktických aktivitách

• zapožičiavanie hracieho materiálu, detských kníh, pracovných a výtvarných pomôcok pre voľnočasové aktivity mimo prevádzky škôlky

• sponzorstvo rodičov na materiálno - technickom vybavení škôlky

• osvetová činnosť aktuálnymi odbornými propagačnými materiálmi na stenách chodieb oddelení.

.

Projekt Zdravá škola s Adamkom

Home O nás Zamestnanci Základná škola Materská škola Školský klub detí Fotogaleria Enviroaktivity Propagácia Zmluvy

This site was last updated 08/16/12